Շնորհավո՜ր Անկախության տոնը, Հայաստան։ Լիդեր դպրոցը նշում է Հանրապետության 33-ամյակը.
Սեպտեմբերի 21-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենակարևոր տարեթվերից է, այն օրը, երբ հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։ Լիդեր դպրոցում մենք հպարտությամբ նշում ենք այս կարևոր իրադարձության 33-րդ տարեդարձը և հարգում ենք մեր հայրենիքի ազատության և ինքնիշխանության համար պայքարածների հիշատակը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, հիմք ընդունելով Հայաստանի Անկախության հռչակագրի դրույթները, խորհրդարանը պատմական որոշում կայացրեց համապետական հանրաքվե անցկացնելու մասին։ Հանրապետության քաղաքացիները միաձայն հանդես են եկել ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և երկար սպասված անկախության օգտին։ Այս օրը դարձավ հայ ժողովրդի միասնության, արիության և ինքնորոշման աննկուն կամքի խորհրդանիշը։
Հանրաքվեի արդյունքները միջազգային լայն ճանաչում ստացան։ 48 պետություններ հայտարարեցին Հայաստանի Հանրապետության անկախության ճանաչման մասին, ինչը կարևոր քայլ դարձավ նրա դիրքերի ամրապնդման ուղղությամբ համաշխարհային ասպարեզում։ 1992 թվականի մարտի 2-ին Հայաստանը դարձավ Միավորված ազգերի կազմակերպության լիիրավ անդամ՝ հաստատելով ինքնիշխան և անկախ պետության կարգավիճակը։
Լիդեր դպրոցում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում մեր աշակերտների մեջ հայրենասիրության և իրենց երկրի պատմության նկատմամբ հարգանքի զգացում սերմանելուն: Այս նշանակալից օրը դպրոցում անցկացվեցին թեմատիկ միջոցառումներ՝ նվիրված Անկախության տոնին։ Աշակերտները մասնակցել են հայրենասիրական ֆլեշմոբների, պատրաստել համերգային կատարումներ՝ նվիրված արցախյան պատերազմի հերոսներին, մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայաստանը ազատագրած զինվորների հիշատակը։ Այս միջոցառումները դարձան կրթական գործընթացի կարևոր մասը՝ թույլ տալով ուսանողներին ավելի խորը պատկերացում կազմել հայ ժողովրդի համար այս օրվա նշանակության մասին:
Այս տարի Երրորդ Հանրապետությունը նշում է իր 33-ամյակը։ Սա առիթ է ոչ միայն հիշելու անցյալը, այլեւ մտածելու ապագայի մասին, թե ինչ ներդրում կարող է ունենալ մեզանից յուրաքանչյուրը Հայաստանի զարգացման ու բարգավաճման գործում։
Լիդեր դպրոցը շնորհավորում է Հայաստանի բոլոր բնակիչներին, աշխարհասփյուռ հայկական սփյուռքին և, իհարկե, մեր ուսանողներին, ուսուցիչներին և ծնողներին Անկախության տոնի առթիվ: Մաղթում ենք խաղաղություն, բարօրություն և բարգավաճում մեր Հայրենիքին:

С Днем Независимости, Армения! Leader School отмечает 33-летие Республики!
21 сентября – одна из самых важных дат в истории армянского народа, день, когда была провозглашена независимость Республики Армения. В Leader School мы с гордостью отмечаем 33-летие этого знаменательного события и чтим память тех, кто боролся за свободу и суверенитет нашей Родины.
21 сентября 1991 года, опираясь на положения Декларации о независимости Армении, парламент принял историческое решение о проведении всенародного референдума. Граждане республики единогласно высказались за выход из состава СССР и обретение долгожданной независимости. Этот день стал символом единства, мужества и непоколебимой воли армянского народа к самоопределению.
Результаты референдума получили широкое международное признание. 48 государств заявили о признании независимости Республики Армения, что стало важным шагом на пути к укреплению ее позиций на мировой арене. 2 марта 1992 года Армения стала полноправным членом Организации Объединенных Наций, подтвердив свой статус как суверенного и независимого государства.
В Leader School мы уделяем особое внимание воспитанию у наших учеников чувства патриотизма и уважения к истории своей страны. В этот знаменательный день в школе прошли тематические мероприятия, посвященные Дню независимости. Ученики приняли участие в патриотических флешмобах, подготовили концертные выступления, посвященные героям Арцахской войны, и почтили память воинов-освободителей Армении минутой молчания. Эти мероприятия стали важной частью образовательного процесса, позволив ученикам глубже понять значение этого дня для армянского народа.
В этом году Третья Республика отмечает свое 33-летие. Это повод не только вспомнить о прошлом, но и задуматься о будущем, о том, какой вклад каждый из нас может внести в развитие и процветание Армении.
Leader School поздравляет всех жителей Армении, армянскую диаспору по всему миру и, конечно же, наших учеников, учителей и родителей с Днем Независимости! Желаем мира, благополучия и процветания нашей Родине!