Շնորհավո՜ր Անկախության տոնը, Հայաստան։ Լիդեր դպրոցը նշում է Հանրապետության 33-ամյակը.
Սեպտեմբերի 21-ը հայ ժողովրդի պատմության ամենակարևոր տարեթվերից է, այն օրը, երբ հռչակվեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։ Լիդեր դպրոցում մենք հպարտությամբ նշում ենք այս կարևոր իրադարձության 33-րդ տարեդարձը և հարգում ենք մեր հայրենիքի ազատության և ինքնիշխանության համար պայքարածների հիշատակը։
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին, հիմք ընդունելով Հայաստանի Անկախության հռչակագրի դրույթները, խորհրդարանը պատմական որոշում կայացրեց համապետական հանրաքվե անցկացնելու մասին։ Հանրապետության քաղաքացիները միաձայն հանդես են եկել ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և երկար սպասված անկախության օգտին։ Այս օրը դարձավ հայ ժողովրդի միասնության, արիության և ինքնորոշման աննկուն կամքի խորհրդանիշը։
Հանրաքվեի արդյունքները միջազգային լայն ճանաչում ստացան։ 48 պետություններ հայտարարեցին Հայաստանի Հանրապետության անկախության ճանաչման մասին, ինչը կարևոր քայլ դարձավ նրա դիրքերի ամրապնդման ուղղությամբ համաշխարհային ասպարեզում։ 1992 թվականի մարտի 2-ին Հայաստանը դարձավ Միավորված ազգերի կազմակերպության լիիրավ անդամ՝ հաստատելով ինքնիշխան և անկախ պետության կարգավիճակը։
Լիդեր դպրոցում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում մեր աշակերտների մեջ հայրենասիրության և իրենց երկրի պատմության նկատմամբ հարգանքի զգացում սերմանելուն: Այս նշանակալից օրը դպրոցում անցկացվեցին թեմատիկ միջոցառումներ՝ նվիրված Անկախության տոնին։ Աշակերտները մասնակցել են հայրենասիրական ֆլեշմոբների, պատրաստել համերգային կատարումներ՝ նվիրված արցախյան պատերազմի հերոսներին, մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայաստանը ազատագրած զինվորների հիշատակը։ Այս միջոցառումները դարձան կրթական գործընթացի կարևոր մասը՝ թույլ տալով ուսանողներին ավելի խորը պատկերացում կազմել հայ ժողովրդի համար այս օրվա նշանակության մասին:
Այս տարի Երրորդ Հանրապետությունը նշում է իր 33-ամյակը։ Սա առիթ է ոչ միայն հիշելու անցյալը, այլեւ մտածելու ապագայի մասին, թե ինչ ներդրում կարող է ունենալ մեզանից յուրաքանչյուրը Հայաստանի զարգացման ու բարգավաճման գործում։
Լիդեր դպրոցը շնորհավորում է Հայաստանի բոլոր բնակիչներին, աշխարհասփյուռ հայկական սփյուռքին և, իհարկե, մեր ուսանողներին, ուսուցիչներին և ծնողներին Անկախության տոնի առթիվ: Մաղթում ենք խաղաղություն, բարօրություն և բարգավաճում մեր Հայրենիքին:

Happy Independence Day, Armenia! Leader School celebrates 33rd Anniversary of the Republic!
September 21 is one of the most important dates in the Armenian people history, the day when the Republic of Armenia independence was proclaimed. We are proud to celebrate this significant event and honor the memory of those who fought for the freedom and sovereignty of our Motherland.
On September 21, 1991, relying on the provisions of the Armenian Declaration of Independence, the parliament made a historic decision to hold a nationwide referendum. Citizens of the republic unanimously spoke in favor of secession from the USSR and gaining the long-awaited independence. This day has become an unity symbol, courage and unshakable will of the Armenian people for self-determination.
The referendum results were widely recognized internationally. 48 states declared recognition of the Republic of Armenia independence, which was an important step towards strengthening it’s position on the world stage. On March 2, 1992, Armenia became a full member of the United Nations, reaffirming it’s status as a sovereign and independent state.
At Leader School, we pay special attention to fostering a patriotism sense and respect for the history of our country among our pupils. On this significant day, the school hosted thematic events dedicated to Independence Day. The pupils took part in patriotic flash mobs, prepared concert performances dedicated to the Artsakh war heroes and honored the memory of the Armenian soldiers-liberators with a silence minute. These events became an important part of the educational process, allowing pupils to better understand the significance of this day for the Armenian people.
This year the Third Republic celebrates its 33rd anniversary. This is a reason not only to remember the past, but also to think about the future, about what contribution each of us can make for the development and prosperity of Armenia.
Leader School congratulates all residents of Armenia, the Armenian diaspora around the world and, of course, our pupils, teachers and parents on Independence Day! We wish peace, well-being and prosperity to our Motherland!